40 de infectări la Secţia de Boli Interne a Spitalului Judeţean din Slobozia

Ultima actualizare:

    Foto: Facebook
Foto: Facebook

Focar la cea mai mare unitate medicală din oraş! Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Ialomiţa a decis ca Secţia de Boli Interne a Spitalului Judeţean de Urgenţă din Slobozia să intre în carantină, după ce nu mai puţin de 40 de pacienţi au fost depistaţi pozitiv cu noul coronavirus.

Bolnavii cu forme uşoare de COVID - 19 au fost transferaţi către spitale - suport din judeţul Ialomiţa, în timp ce cazurile grave sunt tratate la Spitalului Judeţean de Urgenţă din Slobozia. Potrivit autorităţilor sanitare, focarul de la Secţia Boli Interne a unităţii medicale ar fi pornit de la una dintre infirmiere, care a reprezentat un caz asimptomatic de infectare cu virusul SARS - CoV - 2. De la începutul pandemiei, în Ialomiţa au fost înregistrate 7.642 de îmbolnăviri, rata de infectare fiind de 0,89/1.000 de locuitori. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
PLANTA IFLSCIENCE jpg
DJI 20260306121510 0222 D jpg
politie bulgaria shutter1 jpeg
canicula  marea britanie jpg
electricitate  jpg
masini vanzare automobile noi parcare foto shutterstock
40799 city 815655 jpg
concediere istock jpg
image
image