Amenzi record pentru proprietarii unui spital

Amenzi record pentru proprietarii unui spital

Ultima actualizare:

Spitalul de Boli dermato-venerice „Scarlat Longhin” din Capitală a fost desfiinţat, dar nu şi demolat pentru că este clădire de patrimoniu. Asta nu a împiedicat pe cei care fură fier vechi să încarce zilnic „marfă” din fostul spital. Clădirea a ajuns o ruină.

La plecare, personalul medical au lăsat peste tot seringi, deşeuri sanitare, probe de sânge şi de urină, extrem de periculoase.

Singurul care s-a sesizat a fost primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, care a cerut tuturor insituţiilor abilitate să ia măsuri, astfel încît, în maxim 48 de ore, fostul spital să fie igienizat.

Edilul a aplicat şi o amendă record, de 200.000 de lei. „Un miliard de lei proprietarul clădirii şi un miliard proprietarul terenurilor”, a declarat Piedone, citat de antena3.ro.

Spaţiul unde a funcţionat Spitalul de dermatologie a ajuns în paragină din cauza litigiului dintre cei doi proprietari ai săi: cel care deţine clădirea şi cel care a obţinut terenurile.

Piedone a alertat Garda de Mediu şi Poliţia locală, ca să fie sigur că scapă de focarul de infecţie.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
algarve depositphotos1 jpeg
adrian paunescu jpg
front 1 jpg
fructe istock jpg
cutie getty1 jpeg
casa vrancea facebook jpg
cronco png
ungaria jpg
image
image