Au aruncat în aer stâncile care «ameninţau» Transfăgărăşanul

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Zeci de tone de stânci au sărit în aer vineri, pe Transfăgărăşan.

Aceasta a fost singura soluţie pentru eliberarea drumului naţional pe care, la începutul acestei săptămâni, au căzut peste 500 mc de stâncă.

Două explozii au avut loc chiar pe versantul muntelui, unde au urcat pirotehnişti, salvamontişti şi specialişti ai ISU Sibiu.

simeon stalpnicul png

Au fost necesare 4 kg de trotil, pentru a sfărâma două stânci a câte 10 tone fiecare. Au urmat alte opt explozii, pentru a distruge stâncile căzute pe şosea. Acestea au fost găurite cu pickamerul. Sâmbătă, şoseaua va fi curăţată complet, iar drumul spre Bâlea Cascadă va fi redeschis.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
mana la nas_shutterstock 701419183 jpg
loto png
supermarket, foto shutterstock jpg
haine patate ulei istock jpg
casa vara canicula istock jpg
trandafiri istock jpg
sergiu celibidache 01 foto arhiva personala serge celibidachi jpg
bebelus venezuela captura video jpg
image
image