Averea lui Dan Diaconescu este în pericol: ANI îl cercetează pentru eventuale falsuri

Ultima actualizare:

    Dan Diaconescu. (Foto arhivă)
Dan Diaconescu. (Foto arhivă)

Agenţia Naţională pentru Integritate (ANI) s-a autosesizat în urma unei anchete jurnalistice şi va investiga eventualele falsuri în declaraţia de avere a lui Dan Diaconescu.

Potrivit inspectorilor ANI, fondatorul PPDD a vândut 10 apartamente, care nu figurau în declaraţia sa de avere anterioară, din 2012. Diaconescu a încasat, din vânzarea imobilelor, 1,7 milioane de euro. Dezvaluirile au avut loc în cadrul emisiunii "România Exclusiv" de la RomaniaTV.

Totodata s-au înregistrat diferenţe notabile şi în cazul bijuteriilor declarate. Astfel în 2012, acestea însumau 50.000 de euro, pe când în 2013 au înregistrat o valoare estimată la 400.000 de euro.

Dan Diaconescu se apară spunând că nu înţelege rostul anchetei, deoarece nu deţine şi nu a deţinut funcţii publice.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
shingo suzuki libertatea jpg
gatit freepik1 jpeg
Nicușor Dan la BDSA FOTO Mediafax
fructe istock jpg
Strategii de joc pentru loto online  cum să ți alegi sistemul preferat jpg
dormitor png
bella hadid profimedia jpg
Friptură din carne roșie FOTO Shutterstock
image
image