«Avionul condamnaților» a sosit miercuri la București. Primii infractori români din Marea Britanie au fost expulzaţi

Ultima actualizare:

    Primii infractori români  din Marea Britanie  au fost expulzați
Primii infractori români din Marea Britanie au fost expulzați

Gata! Avionul care avea la bord în jur de 40 de deținuți români a ajuns miercuri după-amiază pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” din București. Este vorba despre un o aeronavă cu persoane condamnate şi încarcerate în Marea Britanie.

Guvernul de la Londra scapă de infractorii Europei, după Brexit, cum este cunoscut „divorţul” Insulei de Uniunea Europeană. Autorităţile britanice au decis să trimită puşcăriaşii în ţările lor de origine, iar românii şi polonezii s-au numărat printre primii care au părăsit penitenciarele Regatului.

Publicația britanică „The Independent” informase deja că primul avion va pleca din Londra spre România pe 13 ianuarie. Miercuri ar fi fost rândul avionului având ca destinaţie Varşovia, dar Polonia a interzis în urmă cu două săptămâni orice zbor din Marea Britanie, din cauza temerilor legate de noua tulpină de coronavirus. Britanicii au dat asigurări că atât infractorii, cât şi gardienii care i-au escortat au purtat măşti şi mănuşi. Înainte de a fi ridicaţi din închisoare, deținuților li s-a măsurat temperatura.

Potrivit presei britanice, în perioada următoare, alte avioane cu infractori provenind din ţările Uniunii Europene vor decola de la Londra având ca destinaţii statele de origine ale deţinuţilor. 



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
printul william craciun gettyimages jpg
Daniel Baluta si Sorin Grindeanu rezultate alegeri primarie Bucuresti  Foto Inquam Photos  Octav Ganea (2) jpg
Ciprian Ciucu si Ilie Bolojan  Ludovic Orban Foto Inquam Photo    Codrin Unici (4) jpg
images jpg
Bucuresti, foto Shutterstock jpg
casa lemn pexels jpg
La 79 ani, Cristian Gatu vrea sa si refaca viata jpg
Sesizare penală a IICCMER privind tratamentele neomenoase aplicate în perioada comunistă în „Spitalul pentru copii neuropsihici cronici Siret” jpeg
image
actualitate.net
image
actualitate.net