Bucureşti: 1700 de funcţionari sunt în grevă! Află ce servicii sunt blocate

Ultima actualizare:

    Funcţionarii din Primăria sectorului 6 nu vor intra în grevă
Funcţionarii din Primăria sectorului 6 nu vor intra în grevă

În Bucureşti şi-au anunţat participarea la greva generală 1.700 de angajaţi din administraţia locală, alături de aceştia manifestându-şi solidaritatea şi majoritatea personalului de la CNSAS, a declarat, luni, pentru Agerpres Romel Neagu, preşedintele Federaţiei Sindicale din Administraţia Publică.

Acesta a spus că sindicaliştii s-au strâns lângă sediul Primăriei sectorului 3 şi aşteaptă să vadă rezultatul negocierilor cu Guvernul, fiind pregătiţi să stea pe termen nelimitat în stradă în cazul în care "nu se rezolvă nimic".

"Noi vom protesta toată ziua, şi mâine, dacă nu se întâmplă nimic. Este inacceptabil ca într-un stat democratic să scadă salariile cu 25% ,după ce au mai fost pierdute alte sporuri, ore suplimentare, prime. Înţelegem că sunt ajutoare care poate s-au acordat ilegal, dar nu putem admite măsurile de scădere a pensiilor şi salariilor, a ajutoarelor de handicap, a alocaţiilor copiilor", a spus Romel Neagu.

Greva generală anunţată pentru 31 mai în întreaga ţară de confederaţiile sindicale va afecta programul cu publicul la ghişeele primăriilor de sector din Bucureşti. Sindicatele din administraţia locală şi-au mobilizat personalul afiliat şi au cerut angajaţilor să vină la serviciu, dar să nu lucreze, pe termen nelimitat.

Preşedintele Federaţiei Sindicale din Administraţia Publică, Romel Neagu, a declarat luni că au intrat în grevă generală angajaţii din Primăria Capitalei, Primăria sectorului 3, cei din Direcţiile de Taxe şi Impozite Locale ale sectoarelor 2, 3, 4. Cei de la Direcţia de evidenţă a persoanelor din sectorul 1 au intrat în grevă spontană, a completat Neagu.

Funcţionarii din Primăria sectorului 6 nu vor intra în grevă, potrivit reprezentanţilor administraţiei locale, dar cei care sunt membri de sindicat şi care vor să participe la acţiunea de protest o pot face cu condiţia să anunţe, pentru a putea fi înlocuiţi, unde este cazul.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
engelbachm iran 6918095 jpg
Ion Raţiu este prezentat drept „un constant opozant al lui Nicolae Ceauşescu “ în cei 50 de ani de exil jpeg
abstract blur supermarket department store (7) jpg
image png
full shot senior man with yoga mat jpg
fructe freepik1 jpeg
Dronă Constanța FOTO Facebook
varza gratis jpg
image
image