Bucureşti: Căldura se scumpeşte ca urmare a creşterii TVA

Ultima actualizare:

    Costul gigacalorie goleşte buzunarul
Costul gigacalorie goleşte buzunarul

Consilierii generali au aprobat, miercuri, creşterea preţului la gigacalorie ca urmare a creşterii TVA de la 19% la 24%.

În Capitală, preţul de facturare al energiei termice la populaţie a fost aprobat în luna octombrie 2007 la nivelul sumei de 119 lei/gicalorie cu TVA, iar urmare a modificărilor aduse de OUG 58/2010 şi a creşterii cotei TVA la 24%, preţul unei gicalorii va fi de 124 de lei, informează Mediafax.

Totodată, consilierii generali au respins proiectul privind aprobarea scutului "Strategia energetică a municipiului Bucureşti", care are în vedere acordarea subvenţiilor la căldură diferenţiat în funcţie de veniturile cetăţenilor.

"În acest an nu am avut timpul necesar de a inventaria cu exactitate categoriile de cetăţeni în funcţie de veniturile acestora drept pentru care preţul la gigacalorie preţul nu va creşte, iar subvenţiile nu vor fi eliminate", a declarat miercuri, viceprimarul Capitalei Mircea Raicu, înaintea şedinţei CGMB.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
plaja rosie santorini getty jpg
piata victoriei ilie bolojan protv 3 jpg
tavan scena iasi captura video jpg
miere manuka istock jpg
detector de metale pexels jpg
loterie sua jpg
Alcoolemie mai mare decât a lui Câţu FOTO esti-curios
lizzy jjade groombridge iubit instagram jpg
image
image