Ce s-a întâmplat cu camerele de supraveghere din Colectiv

Ultima actualizare:

    Imagini de la momentul izbuncirii incendiului au apărut în presă, imediat după tragedie
Imagini de la momentul izbuncirii incendiului au apărut în presă, imediat după tragedie

Procurorii Parchetului Înaltei Curți au ridicat, astăzi, camerele de supraveghere de la Colectiv. Vor să vadă dacă fiecare colţ al clubului a fost filmat și dacă au toate imaginile care au fost surprinse în momentul izbucnirii incedniului.

Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că anchetatorii Parchetului General au ridicat azidimneaţa noi probe de la clubul Colectiv.

Aceştia au ridicat camerele de supraveghere montate în club şi suportul acestora pentru a stabili dacă fiecare colţ al clubului a fost filmat, au declarat aceleaşi surse.

Anchetatorii au stabilit că este nevoie de noi expertize în acest caz. Imaginile din noaptea tragediei au fost preluate de anchetatori la scurt timp după incident, stabilindu-se atunci că incendiul s-a extins într-un minut şi 19 secunde.

În paralel are loc şi o expertiză realizată de Institutul Național de Cercetare - Dezvoltare pentru Securitate Minieră și Protecție Antiexplozivă Petroșani.

În ultima perioadă, au apărut zvonuri în spațiul public, înclusiv niște stenograme, cum că focul a fost provocat de o mână criminală.

În urma incendiului din 30 octombrie 2015 și-au pierdut viața 63 de persoane, dintre care 27 au murit în incendiu, 24 în spitalele din țară și 12 dintre răniții transferați în străinătate.

După tragedie au fost internaţi în spitale din Capitală 147 de răniţi.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Daniel Baluta si Sorin Grindeanu rezultate alegeri primarie Bucuresti  Foto Inquam Photos  Octav Ganea (2) jpg
Ciprian Ciucu si Ilie Bolojan  Ludovic Orban Foto Inquam Photo    Codrin Unici (4) jpg
images jpg
Bucuresti, foto Shutterstock jpg
casa lemn pexels jpg
La 79 ani, Cristian Gatu vrea sa si refaca viata jpg
Sesizare penală a IICCMER privind tratamentele neomenoase aplicate în perioada comunistă în „Spitalul pentru copii neuropsihici cronici Siret” jpeg
Seminte, foto shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net