Ce zice Noul Cod Rutier despre depăşirea bicicliştilor

Ultima actualizare:

    Șoferii trebuie să păstreze o distanță laterală de cel puțin 1,5 metri ca să evite accidentele
Șoferii trebuie să păstreze o distanță laterală de cel puțin 1,5 metri ca să evite accidentele

Bicicliștii au și ei drepturile lor! Chiar dacă este aglomerat, șoferii vior fi obligați să păstreze o distanţă laterală de minimum 1,5 metri faţă de cei care aleg să circule pe două roți.

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care este modificată OUG 195/2005 privind circulaţia pe drumurile publice.

Formularea precedentă, care menţiona doar obligaţia de păstrare a unei „distanţe laterale suficiente“ a fost înlocuită cu menţiunea expresă a distanţei de 1,5 metri.

Bicicliștii ieșeni au cerut în repetate rânduri acest lucru, după ce un instructor de ciclism a fost acroșat de o mașină și a murit luna trecută.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Liviu Iolu, hotărârea va intra în vigoare imediat după ce va fi publicată în Monitorul Oficial.

Actul normativ impune bicicliştilor şi obligaţii suplimentare.

Astfel, semnalizarea obligatorie pe timp de noapte a bicicletelor nu se va mai rezuma la clasicii „ochi de pisică“, bicicliştii trebuind să monteze elemente sau dispozitive care să asigure vizibilitatea vehiculului în trafic.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Tendinte design interior 2025 mocha mousse  Foto ineditdesign png
canicula jpg
apartament, foto shutterstock jpg
Transfăgărășan văzut din dronă FOTO Shutterstock
728162500 4486131701708365 2186968559955679108 n jpg
loto istock jpg
politie olanda 20473000 jpg
centura adobestock jpg
image
image