Cine este Alice Ene, cel mai tânăr pilot profesionist de drift din Europa. Adolescenta de 14 ani a câștigat primele curse

Alice Ene este la 14 ani cea mai tânără fată pilot profesionist de drift din EuropaFoto: CG Media Product și Drift Kings

Viteza este distracția ei iar mașina de curse, palatul de cleștar în care este regină. Alice Ene este la 14 ani, cea mai tânără fată din Europa pilot profesionist de curse. În urmă cu doar câteva zile a câștigat prima competiţie internaţională, uimind bărbați cu zeci de curse în spate.

Alice Ene a împlinit în martie 14 ani şi la opt ani a început să facă drift. Profesor i-a fost tatăl ei, Sorin Ene, care la 39 de ani este unul dintre cei mai populari şi cunoscuţi piloţi de drift din România. Cum bărbatul spune că foarte des îşi lua la curse şi soţia, se poate spune că Alice s-a obişnuit cu zgomotul maşinilor de curse şi emoţiile întrecerilor încă din burta mamei. La sfârșitul săptămânii trecute, Alice a scos capul în lume și a concurat la Drift Kings International Series, pe circuitul Serres din Grecia. A câștigat cursa rezervată fetelor, învingând doamne și domnișoare cu mult mai mare experiență. S-a luat la întrecere și cu bărbații, alături de sportivi din 15 țări și nu s-a făcut de râs, a obținut locul 7 la categoria Pro2.

Alice Ene în timpul cursei din Grecia

Ce spune campioana Alice Ene

”M-am simţit în largul meu de prima oară când m-am urcat la volan. Ştiu de la tata că dacă respect maşina şi ea mă respectă pe mine. M-am distrat, a fost foarte frumos, am trecut prin multe stări, am avut și emoții, dar am încercat să mă stăpânesc. A fost un traseu destul de dificil, dar mi-a plăcut mult, îmi plac provocările”, ne-a spus Alice.”Este o muncă titanică şi sunt sacrificii enorme pentru a deveni pilot de curse, lucruri pe care Alice este pregătită şi dispusă să le facă. Iubeşte nespus de mult driftul şi maşinile. Am educat-o punând foarte mult accentul pe seriozitatea cu care tratează şi face lucrurile, ceea ce m-a făcut să pot să am o discuţie serioasă cu ea  pe tema driftului şi a înţeles ceea ce implică”, a spus mândru Sorin Ene pentru click.ro. Cei care vor să o vadă pe Alice concurând, o pot face la prima etapă a Campionatului Naţional de Drift, care se va desfășura pe 12-13 iunie, la Transilvania Motor Ring.

Citiți și

La 13 ani, Alice Ene este pilot profesionist de drift

Alice Ene este pilot de curse la doar 12 ani. A moștenit pasiunea de la tatăl ei