Conserve cu carne de cal retrase şi dozatoare de lapte sechestrate

Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ieri, lanţul de magazine Metro şi-a anunţat toţi clienţii care au cumpărat conserve din carne de vită "Ardealul" că, de fapt, carnea este de cal, potrivit rtv.net. Oamenii au fost chemaţi pentru a li se returna banii. Şi Carrefour a retras aceste conserve de carne de la vânzare.

"Deocamdată, la conserve e o suspiciune. Nu se ştie dacă este contaminare sau dacă este falsificare de produs prin introducerea de carne de cal. Va urma rândul doi de analize", a declarat Dragoş Frumosu, preşedinte FNSIA.

Alertă şi la dozatoarele de lapte. Inspectorii ANSVSA au suspendat funcţionarea a 32 de dozatoare de lapte, în urma unor verificări. Inspectorii sanitar-veterinari spun că laptele ar putea fi contaminat cu aflatoxină. Cristian Lungu, preşedintele furnizorilor de lapte la dozatoare, a declarat, la Antena 3, că există trei ferme lângă Bucureşti unde s-a dispus această măsură.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
woman taking delicious nuts from market jpg
colaj png
Alexandru macedonski jpg
ted turner jpg
afacere png
image png
al hutaib shutterstock jpg
image
image