Copiii nevaccinaţi sunt primiţi la grădiniţă

Ultima actualizare:

    Micuţii trebuie imunizaţi în cel mult 18 de luni de când au intrat în colectivitate
Micuţii trebuie imunizaţi în cel mult 18 de luni de când au intrat în colectivitate

Ultima variantă a proiectului Legii vaccinării renunţă la ideea în care copiii nu vor fi primiţi în învăţământ dacă nu sunt vaccinaţi. Medicii încearcă să marşeze pe informarea părinţilor.

”Dacă nu s-a prezentat la prima informare, va primi avertisment. Dacă refuză şi a doua informare, primeşte o amendă între 1.000 şi 2.500 de lei, care va fi aplicată la aceste valori şi la următoarele absenţe. Părintele primeşte o amendă cuprinsă între 5.000 şi 10.000 de lei dacă refuză imunizarea după ce copilul intră în colectivitate fară un motiv medical”, a explicat, pentru news.ro, Dumitra Gindrovel, coordonatorul Grupului de Vaccinologie Societatea Naţională de Medicină a Familiei.

Şi, într-un final, dacă după 18 luni de la intrarea la grădiniţă, micuţul nu a început schema de vaccinare, atunci mama şi tatăl vor fi daţi pe mâna justiţiei. Până acum, în ţara noastră au murit 33 de copii de rujeolă.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
image png
image png
suhyeon choi tTfDMaRq FE unsplash jpg
Regele Charles  foto   profimedia 1067438262 jpg
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
image
image