Copilașii din Voluntari au primit smântână cu E.coli

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Se confirmă! În total, 198 de copii de grădiniță și de clase primare din orașul Voluntari, plus 19 cadre didactice, au ajuns joia trecută la spital, cu perfuzii, după ce au mâncat smântână stricată. Grădinițele și școlile au fost redeschise, după ce inspectorii de la Direcția de Sănătate Publică Ilfov a anunțat că a fost identificată cauza acestei îmbolnăviri în masă.

 ”Analizele de laborator au relevat încărcări microbiologice ale produselor lactate cu Enterobacterii și escherichia coli. În urma anchetei și a rezultatelor analizelor, teste de sanitație de la personalul care lucrează în bucătărie și la cel care servește masa, precum și de pe suprafețele din bucătării, s-a stabilit că nici unul din acești factori nu a condus la producerea toxiinfecției alimentare”, se scrie în comunicatul oficial. Așadar, sursa smântânei cu E.coli a fost furnizorul extern, iar contractul cu acesta a fost reziliat.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
image png
image png
suhyeon choi tTfDMaRq FE unsplash jpg
Regele Charles  foto   profimedia 1067438262 jpg
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
image
image