Cutii cu banane în care era ascunsă cocaină, vândute în România

Cutii cu banane în care era ascunsă cocaină, vândute în România

Ultima actualizare:

75 de kilograme de cocaină, cu o valoare de peste 5 milioane de leva (2,5 milioane de euro) au fost descoperite într-un depozit de fructe şi legume din Burgas, a comunicat procuratura bulgară, scrie adevarul.ro.

O parte din acestea ar fi ajuns deja în România. Drogurile erau ascunse în cutii cu banane şi au fost descoperite întâmplător de muncitorii care descărcau fructele, a precizat procurorul Gheorghi Chinev într-un ­briefing de presă.

Cutiile sosiseră cu vaporul din Ecuador, via Italia, ajungând în portul Burgas pe 27 iulie. Două zile mai târziu, 19 containere cu 20.626 cutii de banane au fost descărcate de pe navă, iar ulterior au ajuns în depozit.

Ele erau destinate unei companii bulgare. Cocaina se afla în pachete de 2,5 kg, ascunse în aşa fel încât, la deschiderea cutiilor, doar bananele erau la vedere. 

În conferinţa de presă a reieşit că un număr neprecizat de cutii cu banane au fost vândute deja în România. Experţii urmează să stabilească gradul de puritate a cocainei.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
sofi5t japan 4141578 jpg
INSTANT DECHIDERE DOR DE 07 INQUAM Photos Octav Ganea jpg
Design fără titlu (7) png
rechemare masina jpg
țantar intepatura   foto pixabay jpg
mancare fata vesela shutterstock 1678004092 jpg
inchisoare istock jpg
tanar ranit dupa ce aspiratorul a explodat jpg
image
image