De miercuri, se răceşte accentuat în toată ţara

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Începem săptămâna cu o vreme „prietenoasă” pentru data din calendar. Spre mijlocul ei, însă, gradele din termometre vor fi tot mai puţine, anunţă meteorologii.

Astfel, luni, în vestul, nord-vestul, nordul şi parţial centrul ţării, înnorările vor persista şi va ploua. În restul teritoriului, cerul va fi variabil. Maximele vor fi între 12˚C în estul Transilvaniei şi 20˚C în sudul Olteniei şi al Munteniei. În Capitală, vreme caldă, cu 19-20˚C.

Marţi, temperatura va fi în scădere în jumătatea de nord a ţării, însă, în majoritatea regiunilor vremea va fi în continuare caldă. Vor fi maxime între 5˚C în nordul Moldovei şi 19˚C în Lunca Dunării. La munte, la peste 1.800 metri altitudine, în nordul Carpaţilor Orientali, se vor semnala lapoviţă şi ninsori. În Capitală, va fi o maximă de 17-18˚C. 

Miercuri, vremea se răceşte bine, mai ales în sud. Astfel, maximele vor fi între 4 şi 13˚C. La Bucureşti, termometrele nu vor arăta mai mult de 11˚C.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
image png
image png
WhatsApp Video 2026 01 12 at 20 17 51 mp4 thumbnail png
index webp
sarmale shutterstock 1856731081 jpg
politisti germani polizei pixabay
woman 9090273 1280 jpg
 Andaluzia, foto Shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net