Doar 4% din populația României are imunitate la Covid-19

Ultima actualizare:

    foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Aproape 4 la sută din populația țării a căpătat imunitate la COVID 19, arată ultimele date analizate de DSP-uri și Institutul de Sănătate Publică, după interpretarea analizelor a aproape 8.000 de români.

Într-un interviu acordat Europa FM, ministrul Sănătății, Nelu Tătatru, spune că, față de primele date, furnizate în vară, numărul persoanelor care au dezvoltat anticorpi a crescut cu aproape 2 la sută. În prima etapă, au fost analizate serurile provenite de la 4.000 de persoane, iar în cea de-a doua etapă a studiului național, au fost recoltate probe de la aproape 13 mii de persoane. „Dintre aceste seruri reziduale au fost lucrate, la nivel de INSP, 7.832, din care doar 303 sunt pozitive, de unde o rată de imunizare de 3,86%. Media europeană și țările care au avut o infectare mai mare au raportat 5-6% imunizarea. Pentru o trecere prin boală, noi avem o imunizare mică în acest moment ca procent”, a spus Tătaru, conform hotnews.ro.

Citește și:

România, pe primul loc la rata deceselor provocate de Covid-19. De ce nu reușim să tratăm cazurile grave

Silvio Berlusconi are Covid-19. Fostul premier italian s-a îmbolnăvit în vacanță, în Sardinia



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
haine patate ulei istock jpg
casa vara canicula istock jpg
trandafiri istock jpg
sergiu celibidache 01 foto arhiva personala serge celibidachi jpg
bebelus venezuela captura video jpg
fabrica galati1 jpeg
cocktail pexels jpg
pui prajit adobestock jpg
image
image