Doliu în familia regală a României. A murit o personalitate importantă

Ultima actualizare:

    Doliu în familia regală a României
Doliu în familia regală a României

Fostul director al Fundației Principesa Margareta a României, dr. Elisabeta Dragomirescu, s-a stins din viață, sâmbătă, se arată pe site-ul Familiei Regale a României.

Elisabeta Dragomirescu a fost director al Fundației Principesa Margareta a României, într-una dintre cele mai dificile perioade din viața organizației, între anii 1993 și 1998. A creat și desfășurat proiecte sociale, culturale, educaționale și medicale, potrivit site-ul Romaniaregala.ro.


    Elisabeta Dragomirescu a fost director al Fundației Principesa Margareta a României, între anii 1993 și 1998foto: romaniaregala.ro/ Daniel Angelescu
Elisabeta Dragomirescu a fost director al Fundației Principesa Margareta a României, între anii 1993 și 1998foto: romaniaregala.ro/ Daniel Angelescu

Printre categoriile defavorizate sprijinite de fundație în perioada directoratului Elisabetei Dragomirescu s-au numărat copiii infectați cu HIV, persoanele vârstnice, cele opt Case pentru Ajutor Reciproc ale Pensionarilor din Capitală. A creat cabinete de consultații juridice gratuite pentru persoanele cu venituri mici. A înființat Clubul Seniorilor din București.

”Pentru meritele ei profesionale și calitățile sale umane, dr. Elisabeta Dragomirescu a fost distinsă de Majestatea Sa Regele Mihai I cu Medalia Regele Mihai I pentru Loialitate, în anul 2008, primind medalia cu numărul 1”, mai arată site-ul Romaniaregala.ro.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
index webp
amenda istock jpg
litoral romania   foto ovidu oprea jpeg
image png
semnatura jpg
Design fără titlu (7) png
rosii freepik1 jpeg
Pacientă în spital tratată pentru cancer - perfuzie  FOTO Shutterstock
image
image