Ea este primărița care a luat 858 de șpăgi

Ultima actualizare:

    Porsztner Sarolta  a fost primar al  comunei Sălacea  din 2004 până  în 2012
Porsztner Sarolta a fost primar al comunei Sălacea din 2004 până în 2012

Din iulie 2006 până în octombrie 2011, în fiecare lună, în ziua de salariu, cei 20 de funcţionari ai Primăriei Sălacea, județul Bihor, îi plăteau primăriţei Porsztner Sarolta o şpagă pentru că i-a ajutat să obţină un spor de 350 lei la salariu.

Dezvăluirea aparţine procurorilor care au aflat povestea în urmă cu doi ani, iar după finalizarea anchetei au dispus trimiterea în judecată a femeii, pentru un număr record de fapte de luare de mită: 858, scrie ebihoreanul.ro. Porsztner Sarolta, 52 de ani, a devenit primăriţa comunei Sălacea în 2004 şi a pierdut funcţia în 2012, dar despre șpăgi s-a aflat abia trei ani mai târziu, în urma unui denunţ. ”În calitate de primar al comunei Sălacea, în perioada 2004-2012, numita Porsztner Sarolta nu a semnat statele de plată pentru angajaţii Primăriei decât după ce a primit de la fiecare dintre aceştia câte 50 lei pe lună, sume obţinute prin şantaj şi ameninţare cu concedierea”, se arăta în delaţiune. Desigur, fosta primăriță neagă acuzațiile.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Meteo - vant - ploaie - umbrela FOTO Shutterstock
takacs csaba jpg
copaci curte adobestock jpg
ilinca vandici
image png
office 1775368374480 jpg
Donald Trump FOTO Profimedia
dronă shahed FOTO shutterstock jpg
image
image