Emil Boc şi miniştrii au inaugurat cu mare tam-tam 32 de kilometri de autostradă

Ultima actualizare:
Emil Boc a inaugurat un segment din Autostrada Arad - Timişoara.
Emil Boc a inaugurat un segment din Autostrada Arad - Timişoara.

Prim-ministrul Emil Boc, ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, secretarul de stat, Eusebiu Pistru şi mai mulţi reprezentanţi ai autorităţilor locale din Arad s-au înghesuit sâmbătă într-o poză de deschidere a autostrăzii Arad-Timişoara, care a costat 1,43 miliarde lei şi are o lungime de 32 de kilometri.

Foarte bine dispus, premierul a urcat la volanul unei Dacii Duster pentru a testa segmentul de autostradă dintre Arad şi Timişoara. Pe scaunul din dreapta a luat loc ministrul Anca Boagiu. Pe bord a fost aşezat un pahar de sticlă, cu apă.

Emil Boc a inaugurat un segment din Autostrada Arad - Timişoara.
Emil Boc a inaugurat un segment din Autostrada Arad - Timişoara.

Şoseaua este „aţă", dar pe margini se vede că mai sunt de pus lucruri la punct. Grămezile de pământ, lipsa unor garduri de protecţie, nefinalizarea tuturor pasajelor şi lipsa unor indicatoare sunt câteva din minusurile noii autostrăzi. „Acestea vor fi finalizate anul viitor, dar şoseaua este terminată sută la sută", a spus ministrul Anca Boagiu.


    Emil Boc a inaugurat un segment din Autostrada Arad - Timişoara.
Emil Boc a inaugurat un segment din Autostrada Arad - Timişoara.


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Regele Charles  foto   profimedia 1067438262 jpg
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
Muntii Fagaras foto Unsplash jpg
image png
garda regala britanica shutterstock 83250058 jpg
cimitir jpg
image
image