Furtuni violente lovesc România. Cod Portocaliu în 12 județe și avertizări extinse de ploi torențiale
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis marți, 29 iulie, mai multe avertizări de Cod Portocaliu și Cod Galben de instabilitate atmosferică accentuată. Sunt vizate numeroase județe din țară, unde se anunță ploi torențiale, vijelii și grindină.

Cod portocaliu în 12 județe
Avertizarea Cod Portocaliu este valabilă în intervalul 10.00 – 22.00 și vizează următoarele zone: Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, precum și zonele montane din județele Gorj, Hunedoara, Alba, Vâlcea, Argeș, Dâmbovița și Prahova.
Potrivit ANM, în aceste regiuni se vor înregistra averse importante cantitativ, descărcări electrice, intensificări puternice ale vântului și grindină. Cantitățile de apă pot ajunge la 30–40 l/mp, iar izolat chiar la 50–60 l/mp.
O altă avertizare Cod Portocaliu este în vigoare marți dimineață, până la ora 10.00, în județele Botoșani, Neamț, Iași, Bacău, Vaslui, Galați și Vrancea. Se anunță averse torențiale, frecvente descărcări electrice, vijelii cu viteze ale vântului de 70–80 km/h și grindină de dimensiuni medii, între 2 și 3 centimetri. Cantitățile de precipitații pot depăși local 60 l/mp, scriu cei de la Adevărul.
Cod galben pe arii extinse
Tot marți, până la ora 22.00, este activ un Cod Galben care acoperă cea mai mare parte a Transilvaniei, nordul Olteniei, nordul Munteniei și zonele montane. Aici se vor manifesta fenomene de instabilitate atmosferică: averse torențiale, grindină, descărcări electrice și rafale de vânt de 50–60 km/h. Se estimează cantități de apă de 20–25 l/mp, cu depășiri locale de peste 30 l/mp.
În perioada 29 iulie – 1 august, temperaturile vor marca o scădere ușoară. Marți, media maximelor va fi de 24–25 de grade Celsius. În zilele următoare, valorile termice vor crește treptat, iar în debutul lunii august se vor înregistra maxime de 32–33 de grade.
După data de 5 august, este prognozată o nouă scădere a temperaturilor. Maximele vor ajunge la 28–29 de grade, iar minimele vor coborî la 13–14 grade între 31 iulie și 2 august. În perioada 4–9 august este posibilă reapariția ploilor, iar în restul intervalului acestea vor fi izolate.
În Capitală, marți se anunță vreme instabilă, cu temperaturi mai scăzute comparativ cu zilele precedente. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate pe parcursul zilei, când sunt așteptate averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Temperatura maximă va fi în jur de 30 de grade Celsius.



































