Grădiniţele particulare nu au „clasa zero”

Ultima actualizare:

Nu este posibil un astfel de artificiu pentru că nu exiistă grădiniţe acreditate şi pentru învăţământ primar. La această variantă s-a gândit şi ministrul educaţiei, Remus Pricopie.

"Atât timp cât o instituţie de învăţământ privată are acum doar gradiniţă privată şi nu este acreditată pentru învătământul primar, aceasta nu poate organiza clase pregătitoare”, a spus demnitarul miercuri seară, la TVR.

Reamintim că, în acest an, Ministerul Educaţiei încearcă să evite balamucul de anul trecut, la înscrierea în "clasa zero" şi în clasa întâi. Până la 6 ani copiii vor merge la grădiniţă, între 6 şi 7 ani vor merge la şcoală, în "clasa zero", iar la 7 ani, obligatoriu, în clasa întâi. Copiii care au mai mult de 7 ani, dar nu au făcut "clasa zero" vor fi înscrişi în clasa întâi, ca o excepţie în acest an.

Acum, 210.000 de copiii sunt în grupa mare şi urmează să meargă în "clasa zero", iar alţi 130.000 de prichindei vor trece în clasa întâi, din toamnă.

Înscrierile se vor face în luna aprilie, după ce părinţii cu copii în grupa mare vor fi întrebaţi unde doresc să îşi dea copiii şi vor fi informaţi cum se va proceda.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Aglomerația de duminică pe aeroportul Heathrow FOTO Profimedia
atac moscova  jpg
pensionari shutter jpeg
sheep 3792250 1280 jpg
old books 436498 1280 jpg
rodica stanoiu jpg
credit foto pixabay jpg
Sofer in varsta, foto shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net