Imnul național se va auzi din mașinile de poliție în toată țara, în perioada stării de urgență!

Ultima actualizare:
Ordinul a intrat în vigoare de sâmbătă, 28 martie
Ordinul a intrat în vigoare de sâmbătă, 28 martie

Imnul național, „Deșteaptă-te române!”, se va auzi pe străzile din toată țara, în zilele de weekend, preț de câteva minute, la ora 17 și la ora 21. Ordinul a fost semnat de ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela. Imnul României va răsuna din megafoanele mașinilor de poliție, pe perioada stării de urgență, în semn de solidaritate cu cei care respectă regulile și stau acasă.

Un ordin dat sâmbătă de ministrul Internelor, Marcel Vela, prevede difuzarea imnului național din mașinile Poliției Române, Poliției de Frontieră și Jandarmeriei Române, în zilele de sâmbătă și duminică, la ora 17 și 21, pe toată perioada stării de urgență.

Imnul va fi difuzat prin sistemele de avertizare acustică ale autospecialelor din dotarea ministerului de interne. Conform ordinului de ministru vor fi difuzate primele trei strofe din „Deșteaptă-te, române!”. 

De asemenea, imnul se va auzi și la frontierele României din mașinile Poliției de Frontieră, precum și din autospecialele Jandarmeriei. 


    Ordinul a intrat în vigoare de sâmbătă, 28 martie
Ordinul a intrat în vigoare de sâmbătă, 28 martie


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
aligator istock jpg
Femeie care s-a trezit din somn - dimineata - pat FOTO Shutterstock
mcdonalds jpg
image png
image png
GettyImages 2283212062 jpg
bagaj hotel istock jpg
Ministrul Energiei Bogdan Ivan FOTO: captură video Facebook
image
image