În București 30 de grade, pe Transalpina e zăpadă de 300 de centimetri

Ultima actualizare:

    În mijlocul primăverii, pe Transalpina drumarii deszăpezescCaptură CNAIR
În mijlocul primăverii, pe Transalpina drumarii deszăpezescCaptură CNAIR

Ciudățeniile vremii încep să se vadă și în România. La București soarele arde ca vara iar pe celebra Transalpina, superba șosea din munți, este zăpadă de trei metri. Potrivit știrileprotv.ro, drumarii lucrează nu la asfaltare sau montare de indicatoare sau parapeți ci la deszăpezire, ca în plină iarnă

Circulația rutieră pe DN 67C, care leagă judeţele Alba, Vâlcea, Hunedoara şi Gorj pe traseul montan, rămâne în continuare închisă, până când zăpada va fi îndepărtată de pe şosea.

Intervenția este dificilă întrucât pe o porțiune de 15 kilometri, stratul de omăt măsoară până la trei metri grosime.

În plus, potrivit drumarilor, există zone afectate de căderi de stânci dar care nu au fost descoperite încă, deoarece sunt acoperite de omăt. Din aceste cauze, turiștii nu vor avea acces în zonă în minivacanța de 1 mai

Chiar și după ce se va termina deszăpezirea, traficul nu va fi reluat însă prea curând. După ce va fi curăţat asfaltul, trebuie refăcute marcajele şi indicatoarele



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
casatorie istock jpg
A fost capturată încă o ursoaică la Braşov FOTO Asociaţia Milioane de Prieteni
microbuz austria facebook webp
papagal societatea ornitologica romana jpeg
ochi istock jpg
Cumparaturi in magazine  Foto Freepik com jpg
postura getty1 jpeg
atentatul din 11 septembrie jpg
image
image