Inima Reginei Maria a României se va odihni la Muzeul Peleș

Ultima actualizare:

Moment istoric pentru Casa Regală din România. Caseta din argint în care se află inima fostei Regine Maria va fi transferată, la 3 noiembrie, de la Muzeul Național de Istorie a României (București) în Salonul de Aur al Castelului Pelişor (Sinaia).

Decizia a fost luată de Regele Mihai, după ce Executivul a aprobat mutarea rămăşiţelor. Inima Reginei Maria a fost depusă inițial în capela bizantină Stella Maris din localitatea bulgară Balcic, exact cum aceasta a cerut înainte de a trece la cele veșnice.

Caseta din argint care găzduiește inima reginei, aurită și ornată cu pietre prețioase, a fost primită în dar de suverană cu ocazia nunții sale.

În 1940, odată cu cedarea Cadrilaterului către bulgari, rămășițele de la Balcic au fost preluate de principesa Ileana și depuse într-o capelă lângă Castelul Bran. Aici au stat până în 1974, când au fost transferate la Muzeul Național de Istorie a României, informează reprezentanții Guvernului României.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
microbuz austria facebook webp
papagal societatea ornitologica romana jpeg
ochi istock jpg
Cumparaturi in magazine  Foto Freepik com jpg
postura getty1 jpeg
atentatul din 11 septembrie jpg
gaini curte istock jpg
rana peste iepure jpg
image
image