Maramureș: Șase polițiști arestați pentru că luau șpagă cu radarul. Ce sume încasau

Ultima actualizare:

    Foto: Arhivă Click!
Foto: Arhivă Click!

Șase polițiști de la Serviciul Rutier Maramureș au ajuns după gratii, fiind cercetați într-un dosar de luare de mită. Pentru a-i scăpa de rigorile legii pe șoferii care erau prinși circulând cu viteză mare, agenții primeau chiar și 1.200 de lei.

În loc să-i amendeze pe cei care călcau pedala de viteză mai mult decât trebuia, agenții de circulație închideau ochii și întindeau mâna. Potrivit publicației baiamare24.ro, cei șase polițiști arestați în cursul zilei de 30 iulie sunt: Claudiu-Liviu Bude (luare de mită), Cristian-Vasile Pop (luare de mită și favorizarea făptuitorului), Gheorghe Onisie (luare de mită și fals intellectual) Cosmin-Bogdan Chivu (luare de mită), Tiberiu Topan (luare de mită și fals intellectual), Sorinel-Simion Les (luare de mită).

Alți trei polițiști cercetați în același dosar, Claudiu Bran, Dorin Pop și Bogdan Sarca, au încheiat acord de recunoaștere a faptelor, ei nefiind reținuți de procurori.

Ancheta arată că șpăgile cele mai mari erau încasate de doi dintre polițiștii arestați, pe DN1C Baia Mare - Satu Mare, pe raza localității Sabisa. Șoferii surprinși de radar încălcând limita legal de viteză plăteau sume cuprinse între 600 și 1.200 de lei. Pe DN1C Baia Mare - Satulung - Șomcuța Mare, ”tariful” era între 200 și 400 lei. Cei șase polițiști au fost arestați pentru 30 de zile.

Citește și:

Poliţişti locali reţinuţi pentru şpagă

Ofițer, judecat pentru șpagă de 40.000 de euro



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Michael Jackson 01 foto GettyImages 88688373 jpg
Drapel Romania MAPN FOTO MAPN jpg
vama bulgaria profimedia jpg
667603927 1490937755734158 7052397436228229917 n jpg
image png
image png
Pensionari făcând calcule FOTO: Shutterstock
canicula bucuresti jpg
image
image