Medici de la ambulanță, chemați să consulte un… mort

Ultima actualizare:

Scene tragicomice în satul Vovriești, comuna Băcești, judeţul Vaslui, unde familia unui bărbat de 84 de ani, decedat de două zile, a sunat la 112 în timp ce se pregătea să înmormânteze ruda, solicitând unui echipaj de ambulanţă să consulte mortul, pentru că li se părea că ar fi viu şi mişcă, scrie adevarul.ro.

Bătrânul fusese internat la Spitalul Judeţean Vaslui, unde pe fondul afecţiunilor cardiace a decedat. Cadavrul bărbatului a stat timp de două zile la morga spitalului, ulterior fiind preluat de rude pentru a fi înmormântat. Adus acasă, a fost aşezat pe masă, dar fiicelor decedatului li s-a părut că acesta nu ar fi mort, ba chiar au avut senzația că ar mișca. Conform adevarul.ro, un echipaj medical condus chiar de directorul medical al Serviciului de Ambulanţă Vaslui, medicul Ana Ungureanu, s-a deplasat la Vovrieşti, a scos mortul din sicriu, l-a dezbrăcat şi consultat, ba i-a făcut şi electrocardiogramă pentru a dovedi rudelor că persoana decedată chiar este decedată.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
bani portofel jpg
oaie armura captura video jpg
Un traseu romantic prin Bavaria jpeg
somn istock jpg
Carrefour FOTO Shutterstock
timothy mutt anita wing lee nunta profimedia jpg
olanda arheologie1 jpeg
overheated woman waving paper fan touching head feeling unwell sitting couch home exhausted tired girl breathing air suffering from heating hot summer weather fever jpg
image
image