Mergeţi să donaţi sânge, la Iaşi. Este mare criză

Ultima actualizare:

    În ciuda campaniilor sociale organizate, foarte puţini oameni au venit să doneze sânge
În ciuda campaniilor sociale organizate, foarte puţini oameni au venit să doneze sânge

Spitalul "Sfântul Spiridon“ din Iași se confruntă cu o criză de sânge, astfel că se fac operaţii doar în cazurile urgente, anunţă Mediafax. Doar 50 de persoane pe zi se prezintă să doneze sânge, ceea ce înseamnă jumătate din cât ar fi necesar.

Reprezentanţii spitalului spun că o serie de operaţii care nu sunt urgente se amână din cauza lipsei de sânge. “Încă avem pacienți de pe secțiile de ortopedie sau chirurgie care sunt reprogramați pentru că prioritate au urgențele. Acum, deficint avem pentru grupa A2 pozitiv“, a declarat pentru corespondentul MEDIAFAX prof.dr. Diana Cimpoeșu, medic șef UPU-SMURD la Spitalul „Sfântul Spiridon“.

Persoanele care donează sânge beneficiază de analize complete, unele dintre ele nedecontate de Casa de Asigurări de Sănătate, cum ar fi cele pentru HIV sau prezenţa infecţiei cu virusul hepatitic B sau C.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
radar jpg
avioane sua kogalniceanu jpg
ploaie romania jpg
par alb istock jpg
rigby40 peanut butter 6862021 1280 jpg
isis giving birth  jpg
examen scoala jpg
image
image