O gravidă a fost operată cu un anestezic folosit în stomatologie

Ultima actualizare:

    La Spitalul ”Sfântul Pantelimon”  nu se mai fac  internări în  secţiile Obstetrică – Ginecologie
La Spitalul ”Sfântul Pantelimon” nu se mai fac internări în secţiile Obstetrică – Ginecologie

Incredibil ce vremuri trăim! Joi noapte, o femeie de 21 de ani a născut prin cezariană, iar rahianestezia a fost făcută cu Xilină, ”o substanţă folosită la dentist şi care nu ţine la intervenţiile grele”, spun medicii.

”Striga la noi de pe masă că Xilina nu ţine, dar n-am avut să-i dăm altceva”, scrie tolo.ro. Potrivit jurnalistului Cătălin Tolontan, Spitalul de Urgenţă “Sf. Pantelimon” din Capitală nu mai poate face analize medicale pacienţilor, începând de ieri, din cauza datoriilor către laboratorul privat. De altfel, Spitalul a anunţat prin 112: ”Nu mai trimiteţi cazuri de obstetrică-ginecologie că închidem secţia pentru că nu mai avem de nici unele!”. Neplătit de mai multe luni, laboratorul privat Gral Medical avertizase “Sf. Pantelimon” că încetează şi simplele analize de hemogramă, ”începând cu data de 1 decembrie, 12 noaptea”, de când toate secţiile, inclusiv ATI, mai puţin UPU, nu mai pot face analize.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
papagal societatea ornitologica romana jpeg
ochi istock jpg
Cumparaturi in magazine  Foto Freepik com jpg
postura getty1 jpeg
atentatul din 11 septembrie jpg
gaini curte istock jpg
rana peste iepure jpg
ciocan judecator
image
image