O nouă întâlnire Klaus Iohannis - Donald Trump, la Varșovia

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Președintele Klaus Iohannis va participa joi, la Summitul „Inițiativei celor Trei Mari” (Baltica – Adriatica – Neagra), ce va avea loc la Varșovia și unde ar putea să aibă o nouă întâlnire cu liderul de la Casa Albă.

La reuniune vor participa șefi de stat și reprezentanți ai acestora din 12 țări din Europa Centrală și de Est: Austria, Bulgaria, Croația, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia, Slovenia și Ungaria.

În calitate de invitat special, la Summit va fi prezent și președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump. Surse apropiate președinției afirmă că cei doi șefi de stat vor avea o nouă întâlnire bilaterală în marja reuniunii. Klaus Iohannis a fost într-o vizită oficială la Washington în iunie.

„Inițiativa celor Trei Mari” urmăreste să ofere susținere politică pentru o mai bună cooperare și interconectare a economiilor statelor din spațiul geografic cuprins între cele trei mari - Adriatică, Baltică și Neagră - în domenii precum energie, transporturi, telecomunicații sau protecția mediului, se arată într-un comunicat al Administrației prezidențiale.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
elevi clasa shutter 303888209 jpeg
peter phillips nunta jpg
loto png
guardia civil getty1 jpeg
Furtuna Foto Pixabay jfif
medic doctor consult pexels jpg
fructe frigider istock jpg
micel santorini 1993180 jpg
image
image