Operațiune de salvare maraton în Munții Făgăraș

Ultima actualizare:

    Intervenția pentru coborârea rănitului a durat 10 ore
Intervenția pentru coborârea rănitului a durat 10 ore

Operațiune de salvare cu peripeții în Munții Făgăraș. Salvamontistii s-au chinuit 10 ore pentru a salva un tânăr care se rănise la picior pe munte relateazăstirileprotv.ro.

Victima, în vârstă de 30 de ani era însoțit de iubita lui si de doi prieteni. Acestia au dat alarma la 112, iar 6 salvamontisti au pornit in misiune iar după 3 ore și jumătate, au ajuns la ei, la cota 2.000.

Au coborât rănitul cu o targă prin zona Piscul Negru, la o diferență de nivel de aproape 1.100 de metri, unde aștepta o ambulanță.

Vremea foarte rea a testat rezistența și pregătirea salvatorilor. Pentru o astfel de intervenție ar fi fost solicitat în mod normal un elicopter, dar vrea urâtă a făcut imposibil zborul.

In drumul lor, salvamontiștii au găsit si un grup de turiști din Ungaria, epuizați si speriați. I-au convins să coboare de pe munte și să îi urmeze pentru a fi în siguranță.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
abstract blur supermarket department store (7) jpg
image png
full shot senior man with yoga mat jpg
fructe freepik1 jpeg
Dronă Constanța FOTO Facebook
varza gratis jpg
6e1320f4 58e6 4a97 801b 91a59766ae52 jpg
Coiful de aur de la Coțofenești furat din Muzeul Drents din Olanda Foto Drents Museum
image
image