Preşedintele ASF Dan Radu Ruşanu, arestat preventiv pentru 30 de zile

Ultima actualizare:

    Dan Radu Ruşanu
Dan Radu Ruşanu

Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a decis, marţi, arestarea preventivă pentru 30 de zile a preşedintelui ASF Dan Radu Ruşanu. Decizia este definitivă, informează Mediafax.

UPDATE 14.35: Un echipaj medical de urgenţă s-a prezentat marţi la camera de consiliu a Curţii de Apel Bucureşti (CAB), unde era audiat preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), Dan Radu Ruşanu, în dosarul Carpatica-ASF, informează Agerpres. După decizia magistraţilor, preşedintelui ASF i s-a făcut rău.

CAB a admis astfel recursul procurorilor Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), după ce propunerea acestora de arestare preventivă a lui Ruşanu a fost respinsă, pe 26 februarie, de Tribunalul Bucureşti.

Preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), Dan Radu Ruşanu, a fost reţinut, pe 25 februarie, în dosarul “Carpatica”, după ce procurorii DNA au extins urmărirea penală în cazul său, pentru favorizare a infractorului şi influenţare a declaraţiilor.În săptămâna anterioară reţinerii, procurorii DNA au început urmărirea penală a lui Dan Radu Ruşanu, în acest dosar, pentru constituire a unui grup infracţional organizat şi complicitate la abuz în serviciu, fiind suspectat că a întocmit şi a avizat proiectul OUG privind ASF şi ar fi acceptat "protejarea frauduloasă" a intereselor SC Carpatica.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
mobilier istock jpg
GeN WVaWwAA Yet jpg
b9fb68a0 0b72 4d73 83df 65e565adc767 png
human bone pixabay jpg
engelbachm iran 6918095 jpg
Ion Raţiu este prezentat drept „un constant opozant al lui Nicolae Ceauşescu “ în cei 50 de ani de exil jpeg
abstract blur supermarket department store (7) jpg
image png
image
image