Paula Iacob a colaborat cu Securitatea cu numele de cod «Gabriela» şi «Ioana»

Ultima actualizare:

    Paula Iacob a fost colaboratoare a Securităţii. (Foto: Marian Iliescu)
Paula Iacob a fost colaboratoare a Securităţii. (Foto: Marian Iliescu)

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie din Bucureşti a respins recursul fostei avocate a lui Nicu Ceauşescu, după ce Curtea de Apel a dat o sentinţă prin care stabilea că Paula Iacob a colaborat cu fosta Securitate sub numele de cod „Gabriela" şi „Ioana".

Informaţiile furnizate Securităţii de avocata Paula Iacob despre mai multe persoane au vizat „dreptul la liberă exprimare şi dreptul la viaţa privată", potrivit judecătorilor Curţii de Apel Bucureşti. Magistraţii au decis că Paula Iacob a colaborat cu Securitatea, sub numele de cod „Gabriela" şi „Ioana".

Avocata Paula Iacob a fost recrutată de Securitate, în calitate de informator, iniţial sub numele de „Gabriela" în 1952, semnând apoi un nou angajament sub numele de „Ioana" în 1970. Informaţiile furnizate de ea vizau diaspora română din Germania şi jurnalişti din cadrul postului „Europa Liberă".



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Nicușor Dan, Eugen Tomac. FOTO Mediafax Foto
Joan Prince Crandall captura video jpg
Justin Walley  Victoria  profimedia jpg
trezit jpg
BRAT jpg
pinakida parking viral(1) (1) jpg
700482799 27019205861044179 2763925484768981688 n jpg
Pomohaci a fost săltat de poliție FOTO dejeanul.ro
image
image