Piaţa Obor are cea mai căutată fântână din oraş

Ultima actualizare:
Zeci de bucureşteni  vin zilnic la fântână  să-şi ia apă potabilă (Fotografii: Sever Gheorghe)
Zeci de bucureşteni vin zilnic la fântână să-şi ia apă potabilă (Fotografii: Sever Gheorghe)

Bătaie pe apa de la cişmea! Nu este o glumă se întâmplă în Capitală în Piaţa Obor, unde sute de bucureşteni veniţi din toate colţurile oraşului se înghesuie zilnic să umple bidoanele cu apa de la „Fântâna lui Bucur".

Cel mai aglomerat loc din Piaţa Obor, cea mai mare piaţă din România, nu este o tarabă sau un loc de vânzare, ci un edificiu din beton placat cu cărămidă aparentă, cu patru robinete şi o ţâşnitoare.

Denumită „Fântâna lui Bucur", cişmeaua aduce apă de la 220 de metri adâncime printr-un puţ săpat pe banii BERD, iniţial pentru alimentarea cu apă a celei mai mari unităţi agroalimentare din ţară. Treptat, cişmeaua a devenit celebră în tot Bucureştiul, iar după ce autorităţile sanitare au certificat că apa este bună pentru consumul populaţiei, lumea a început să facă potecă spre fântână.

Luăm apă de aici pentru că este rece şi curată şi este la fel ca cea de izvor", ne-a spus Viorica Enache în timp ce umple mai multe bidoane. 


    Zeci de bucureşteni  vin zilnic la fântână  să-şi ia apă potabilă (Fotografii: Sever Gheorghe)
Zeci de bucureşteni vin zilnic la fântână să-şi ia apă potabilă (Fotografii: Sever Gheorghe)


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
shutterstock 29702248 cuplu indragostiti intalnire romantica restaurant jpeg
image png
mancare cina masa pranz alimente istock jpg
image png
fereastra gett creta jpeg
salcie plangatoare istock jpg
meniu restaurant jpg
Caniculă  Foto Freepik (1) jpg
image
image