Premierul Tudose a îngropat luni, definitiv impozitul pe cifra de afaceri

Ultima actualizare:

    Liviu Dragnea și Mihai Tudose au început să retragă din promisiunile de programul de guvernare
Liviu Dragnea și Mihai Tudose au început să retragă din promisiunile de programul de guvernare

Adio, impozit pe cifra de afaceri chiar dacă l-am promis! Premierul Mihai Tudose a declarat, luni, după şedinţa coaliţiei PSD-ALDE, că impozitul pe cifra de afaceri nu va fi introdus, el spunându-le jurnaliştilor să considere subiectul închis, relatează corespondentul news.ro. Impozitul a fost pormis în programul de guvernare prin care Guvernul Tudose a venit la putere

Mihai Tudose a spus că el s-a grăbit să anunţe decizia de a nu introduce impozitul pe cifra de afaceri, pe baza datelor pe care i le-a prezentat ministrul Finanţelor, Ionuţ Mişa.

Premierul a precizat că a luat decizia în avion, în drum spre Bruxelles.

Întrebat care au fost argumentele pentru a renunţa la introducerea impozitului, premierul a spus că acesta era ”ca o coasă”, astfel că nu puteai să alegi firele pe care le tai, fiind afectate şi firmele care plătesc impozit pe profit. El a subliniat însă că vor fi găsite modalităţi prin care să fie impozitaţi cei care ”se cred mai deştepţi ca statul”, referindu-se la companiile care nu declară profit în România.

Președintele PSD, Liviu Dragnea a spus, vineri, că nu vrea să comenteze declaraţiile premierului Mihai Tudose pe tema retragerii iniţiativei privind impozitul pe cifra de afaceri, considerând că şeful Executivului, când vorbeşte, "ştie ce vorbeşte" şi este rezultatul unei analize



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
ceai beneficii jpg
gradinarit jpg
nunta pixabay jpg
shingo suzuki libertatea jpg
gatit freepik1 jpeg
Nicușor Dan la BDSA FOTO Mediafax
fructe istock jpg
Strategii de joc pentru loto online  cum să ți alegi sistemul preferat jpg
image
image