Preţul locuinţelor, în creştere şi-n 2018

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Prețul locuințelor din România va continua tendința de creștere, consemnată în ultimele trimestre, dacă se vor păstra condițiile macroeconomice, susține Daniel Manațe, președintele Asociației Naționale a Evaluatorilor Autorizați din România 2016-2017, pentru capital.ro.

„Creșterea prețurilor va mai dura cel puțin un an. Această evoluție e alimentată de faptul că România are cea mai mare creștere economică din UE, de creșterea salariului minim și mediu, dar e influențată și de modul în care se va pune în aplicare programul de guvernare și în ce măsură vor fi sau nu mișcări sociale. Totuși, nu vom asista la creșteri spectaculoase de prețuri”, spune Manațe.

simeon stalpnicul png

Vânzătorii de apartamente chestionați de Capital anticipează o scumpire de circa 5% din acest an, similară cu cea din anul trecut.

Deja, prețul locuințelor din grila notarilor a crescut cu peste 2% în noul an. Rezultatul: onorarii și impozite mărite, avertizează specialiştii.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
aD00NDAmaGFzaD0yMDg2MmIxNGQ3MTFmYjcxOWMxNDBiMzUzNTJlNWE0Zg== thumb jpg
Rastoke, foto Shutterstock jpg
furtuna zapada jpg
carnaval venetia 2026 profimedia (2) jpg
Politia, foto Shutterstock jpg
divort shutterstock jpg
trump 1991 1992  jpg
image png
image
actualitate.net
image
actualitate.net