Reacția președintelui după explozia din Capitală. Nicușor Dan: „O tragedie cutremurătoare care nu trebuia să se întâmple”
Președintele Nicușor Dan a transmis un mesaj ferm după explozia produsă vineri dimineață într-un bloc de pe Calea Rahovei. Acesta a declarat că incidentul reprezintă „o tragedie cutremurătoare care nu trebuia să se întâmple”.

Într-o postare făcută vineri seară pe pagina sa de Facebook, șeful statului a transmis condoleanțe și susținere pentru victime și familiile afectate:
„Explozia produsă astăzi într-un bloc de pe Calea Rahovei din București este o tragedie cutremurătoare care nu trebuia să se întâmple. Gândurile mele se îndreaptă către cei răniți, către familiile îndoliate și către toți cei care trec acum prin clipe teribile”, și-a început mesajul Nicușor Dan.
„Cer asumarea responsabilității de către toți cei implicați”
Președintele României a criticat dur neglijența care a dus la această tragedie și a cerut ca vinovații să fie trași la răspundere:
„Este revoltător și inadmisibil ca, în România anului 2025, siguranța cetățenilor să fie pusă în pericol din cauza neglijenței sau a unor decizii iresponsabile. Cer asumarea responsabilității de către toți cei implicați, indiferent că vorbim despre instituții publice sau firme private. Cei care au știut și nu au acționat, cei care au permis, prin inacțiune sau neglijență, ca acest lanț de greșeli să culmineze cu moarte și distrugere, trebuie să răspundă”.
Nicușor Dan a anunțat că a cerut instituțiilor responsabile să transmită toate informațiile disponibile despre cauzele exploziei: „Am solicitat instituțiilor responsabile să comunice toate datele relevante pe măsură ce le obțin”.
El a insistat că ancheta trebuie să fie rapidă și clară, fără întârzieri inutile: „Nu putem aștepta ani de zile pentru o anchetă care să se încheie în uitare. Cetățenii României așteaptă adevărul și acțiuni concrete”.
„Această tragedie putea fi prevenită”
Șeful statului a subliniat că primele informații arată deja că explozia putea fi evitată: „Datele preliminare indică deja că această tragedie putea fi prevenită. Tocmai de aceea, nu mai e loc pentru explicații sterile sau pasarea responsabilității”.
În final, Nicușor Dan a reamintit că verificarea instalațiilor de gaze și a echipamentelor este o obligație vitală: „Verificarea instalațiilor de gaze, a centralelor și a echipamentelor nu este un act birocratic. Este o obligație legală și face diferența dintre viață și moarte”.



































