Statuie de 100.000 de euro pentru Regina Maria

Ultima actualizare:

    La sfinţirea statuii au participat principele Nicolae şi soţia sa
La sfinţirea statuii au participat principele Nicolae şi soţia sa

O statuie a Reginei Maria, a doua din ţară după cea de la Oradea, a fost sfinţită şi dezvelită ieri, în judeţul Prahova, la Blejoi.

Este vorba despre un eveniment prin care autorităţile au marcat Centenarul şi la care a participat şi fostul principe Nicolae, însoţit de soţie.

Statuia, operă a sculptorului Constantin Ionescu, este turnată în bronz masiv, are o înălţime de 2,35 metri şi o înfăţişează pe regină într-o poziţie maiestuoasă. Monumentul a fost ridicat de autorităţile din Blejoi, care au alocat 100.000 €. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
image png
image png
suhyeon choi tTfDMaRq FE unsplash jpg
Regele Charles  foto   profimedia 1067438262 jpg
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
image
image