Suntem codașii Europei la puterea de cumpărare

Ultima actualizare:

    Bucureștenii își permit să facă cele mai multe cumpărături
Bucureștenii își permit să facă cele mai multe cumpărături

Studiile ne așează la coada clasamentului. Într-un top efectuat de compania GfK privind puterea de cumpărare, România a fost plasată pe 33. Mai săraci ca noi se află, în continuare, bulgarii, moldovenii, dar și ucrainienii.

La nivelul țării, cel mai bine stau bucureștenii. Își permit să-și cumpere multe lucruri și dispun de 6.288 de euro anual, pe cap de locuitor, cu 50% peste media pe țară și dublu față de județul Vaslui, ultimul clasat cu 3.054 de euro.

Indicele privind puterea de cumparare reprezintă venitul anual disponibil pe cap de locuitor, după scăderea taxelor și a contribuțiilor sociale.

Bucureștiul stă cel mai bine

Studiul arată, totodată, că nivelul de trai din București este peste Roma, Berlin sau Madrid și aproximativ același cu locuitorii din Polonia. Clujul și Timișoara stau și ele bine, fiind de altfel în top trei.

GfK mai arată că cea mai mare putere medie de cumpărare o regăsim în Liechtenstein, Elveția și Luxemburg, în timp ce cea mai slabă se înregistrează în Belarus, Moldova și Ucraina. Analiza GfK a fost realizată în 42 de țari, unde puterea medie de cumpărare este de 13.672 de euro.

Cu un venit disponibil pe cap de locuitor de 4.181 de euro, România rămane pe locul 33, la fel ca în 2015.

Datele studiului au fost transmise ieri și a fost efectuat pentru anul 2016, calculele fiind făcute în euro, pe baza cursului de schimb mediu.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Ai parul deteriorat Vezi cateva metodele de ingrijire care ii vor reda aspectul sanatos jpg
dan diaconescu jpg
Un topor de aramă, cu o vechime de peste 5.000 de ani, descoperit de un jandarm (foto: Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani)
branza cu rosii jpg
karla dodds captura video jpg
Botiza Maramureș zonă istorică în care bisericile din lemn sunt incluse în patrimoniul UNESCO Foto DMS
Conacul Mocioni din Foeni (foto: Consiliu Județean Timiș)
Florin Răcășan  a murit
image
actualitate.net
image
actualitate.net