Suntem săracii Europei! Trăim cu 21,67 de lei pe zi

Ultima actualizare:

    Sărăcia este şi mai accentuată la ţară
Sărăcia este şi mai accentuată la ţară

Guvernanţii ne asigură că românii trăiesc din ce în ce mai bine, după ce au tot crescut pensiile şi salariile. Iată însă că raportul Băncii Mondiale arată exact contrariul. Suntem săracii Europei şi peste 25% dintre noi trăim cu mai puţin de 5,50 de dolari pe zi, adică în jur de 21,67 lei.

Lipsa infrastructurii, lipsa investitorilor, a locurilor de muncă bine plătite, dar şi a banilor din Educaţie reprezintă motivele pentru care ne aflăm aici. ”Ceea ce este mai îngrijorător este faptul că, în ciuda creşterii accentuate a economiei (2,8% în perioada 2010-2017), nivelul veniturilor medii nu a convers cu cel european, gradul de reducere a sărăciei a fost scăzut, iar clivajele sociale şi regionale sunt substanţiale şi din ce în ce mai mari”, explică reprezentanţii Băncii Europene, în cel mai recent raport.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
Muntii Fagaras foto Unsplash jpg
image png
garda regala britanica shutterstock 83250058 jpg
cimitir jpg
Wiz Khalifa jfif
image
image