Teodorovici vrea ca românii să lucreze în străinătate pe termen limitat

Ultima actualizare:

Ministrul finanţelor, Eugen Teodorovici, spune că doreşte ca românii care lucrează în străinătate să aibă un singur permis de muncă, valabil pentru o perioadă limitată.

Declaraţia a fost făcută în timpul unei dezbateri parlamentare, scrie hotnews.ro. Argumentul ministrului este acela că, la nivel european, cu cât o zonă devine mai săracă, alta devine mai bogată, scrie hotnews.ro. Ministrul şi-a explicat propunerea: „Permisul de muncă să fie acelaşi ca şi timp în toate statele. Nu mai ai voie, după primul permis, să-ţi reînnoieşti dreptul de muncă, ca să fii obligat să migrezi în Europa. Aşa, dacă ajunge în Germania şi tot primeşte drept de muncă, deci nu o să se întoarcă în veci în Croaţia, România de unde a plecat. Maximum 5 ani şi, la revedere, să te duci în altă ţară să îţi cauţi loc de muncă”. În prezent, dreptul la liberă circulaţie este garantat în UE pentru cetăţenii statelor membre şi pot lucra oriunde doresc, pentru o perioadă nelimitată de timp.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
suhyeon choi tTfDMaRq FE unsplash jpg
Regele Charles  foto   profimedia 1067438262 jpg
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
Muntii Fagaras foto Unsplash jpg
image png
image
image