Dennis Deletant: teroriștii de la Revoluție au existat și erau români. Ce spune despre anularea alegerilor din 2024
Istoricul britanic Dennis Deletant a făcut dezvăluiri tulburătoare despre Revoluția Română din 1989, demontând teoriile conspirației și identificând clar cine au fost teroriștii. „Au fost cât se poate de reali”, a afirmat într-un interviu pentru News.ro. Deletant povestește și întâlnirea cu generalul Nicolae Militaru, aflat pe patul de moarte, care i-a mărturisit „senin” că a fost „în slujba Uniunii Sovietice” și cum a fost recrutat de GRU, serviciul de spionaj militar sovietic. Istoricul respinge categoric teoriile despre o lovitură de stat sovieto-americană decisă la Malta.

La final, Deletant vorbește și despre anularea alegerilor din România un episod despre care spune că a șocat serviciile secrete occidentale.
Cine au fost teroriștii din 1989
Dennis Deletant, unul dintre cei mai respectați istorici occidentali specializați în România, respinge categoric scenariul conform căruia sovieticii ar fi orchestrat căderea lui Ceaușescu.
Istoricul povestește că a revenit în România pe 30 decembrie 1989, unde, alături de jurnaliști BBC, a documentat direct evenimentele și reacțiile noii puteri.
El numește drept „baliverne“ teoriile despre o lovitură de stat sovieto-americană decisă la Malta, precizând că România nici măcar nu a fost un subiect discutat acolo.
„Revoluţia n-a fost o operaţiune a sovieticilor. Nu ei l-au dat jos pe Ceauşescu. Poporul l-a dat! Sunt baliverne că au decis Bush şi Gorbaciov la Malta răsturnarea lui Ceauşescu. România nici n-a intrat în discuţie acolo! Nu s-a discutat! Nici ruşii nu prea înţelegeau ce se întâmplase aici“
Una dintre cele mai controversate întrebări rămâne identitatea teroriștilor. Deletant afirmă că teroriștii au fost români din structurile Securității, nu agenți trimiși de Moscova.
Dennis Deletant: În seara de 22 decembrie, trei oameni îmbrăcaţi în salopete negre au invadat reşedinţa ambasadorului britanic! El nu era acasă, dar soţia cu cele două fete erau şi s-au ascuns în subsol, pentru că aceşti trei oameni aveau o mitralieră.
Aceştia au pus mitraliera pe acoperişul reşedinţei şi au tras în televiziune până când Armata din televiziune a chemat un TAB,
News.ro: Aceşti trăgători în salopete erau sovietici?
Dennis Deletant: Nu! Erau români! Aşa zice nevasta ambasadorului cu care am stat personal de vorbă. Dar nu numai ea! Că după aceea am vorbit cu domnul general Guşă (Ştefan Guşă, şeful Statului Major General al Armatei române la Revoluţie - n. news.ro).
A dat un interviu la doi ani după Revoluţie în care spune: „Cred că aceşti trăgători, nu numai cei de la reşedinţa ambasadorului, dar şi alţii, erau de la Direcţia a 5-a (a Securităţii - n. news.ro)“.
Aşa a spus Guşă! Se poate să fi fost şi de la USLA. Dar terorişti erau, după definiţia noastră occidentală. Erau terorişti!”, a spus Deletant.

Întâlnirea cu generalul Militaru și dezvăluirea de pe patul de moarte
Deletant a purtat o conversație crucială cu generalul Nicolae Militaru, aflat în stadiu terminal.
Militaru, conștient că sfârșitul era aproape, i-a făcut britanicului o confesiune, povestindu-i cum a fost recrutat de GRU, serviciul de spionaj militar sovietic, și cum a rămas în slujba Moscovei până la final.
„Militaru a început să-mi povestească. A spus: Eu am fost trimis la Moscova împreună cu alţi ofiţeri din Armata română şi am fost la Academia GRU, lângă Moscova, unde ne-au învăţat tot felul de lucruri, tehnica spionajului. Dar ruşii erau foarte interesaţi de componenţa Armatei române. Şi mi-a povestit Militaru că el dădea informaţii, dar nu le dădea la Ambasada sovietică. Se ducea la Constanţa, la Consulatul sovietic, şi acolo depunea documentele“ „Şi mi-a zis: «Eu am fost în slujba Uniunii Sovietice!». Aşa de senin şi...“
Anularea alegerilor din 2024 și prăbușirea încrederii occidentale
Deletant a analizat pentru News.ro anularea fără precedent a alegerilor din 2024, un eveniment care, în opinia sa, a dezvăluit nivelul alarmant de disfuncționalitate instituțională.
El amintește o discuție purtată cu un redactor rus la Chișinău, care i-a oferit o observație amară: „Noi n-avem nevoie să ne infiltrăm în România pentru că românii întotdeauna se împuşcă singuri în picior!“.
Reacția experților occidentali a fost una de stupefacție, mai spune istoricul. El afirmă că „dezastrul instituţional de la sfârşitul anului trecut, când au fost anulate alegerile prezidenţiale din România, a lăsat cu gura căscată experţii şi oamenii din serviciile secrete occidentale“.
El continuă: „Pentru mine e decepţionant că serviciile de aici mi s-au părut complet neprofesioniste! Adică, în primul rând, comisiile de control n-au făcut nicio anchetă! De ce SRI-ul n-a identificat aceste 24.000 de conturi de TikTok? (...) bănuiesc că i-au avertizat pe români! «Vedeţi, fiţi atenţi, că…»”.



































