Tokes îi cere lui Ponta daune morale de 100.000 de lei

Ultima actualizare:

Avocatul Kincses Elod, care îl reprezintă pe Tokes, a declarat, ieri, într-o conferinţă de presă, că europarlamentarul l-a mandatat cu introducerea acţiunii împotriva premierului Victor Ponta, pentru declaraţiile pe care acesta le-a făcut în 25 februarie împotriva sa, daunele morale pretinse ridicându-se 100.000 de lei, transmite corespondentul Mediafax.

Kincses a arătat că, deşi sunt întrunite toate elementele infracţiunii de calomnie, Victor Ponta are imunitate parlamentară, aşa că "nu este cazul" să deschidă o acţiune penală. El a precizat că a introdus acţiune pentru "răspunderea civilă delictuală pentru faptă proprie", iar premierul "va trebui să se apere făcând proba verităţii, dacă va reuşi".

Avocatul a adăugat că în cazul în care Tokes va câştiga procesul, suma va fi donată în scopuri caritabile.

Tokes afirma, recent, că Nicolae Ceauşescu a fost "mai generous" decât Victor Ponta, deoarece a permis "o oarecare autonomie a maghiarilor", în timp ce premierul nu permite constituirea unei regiuni care să corespundă cu Ţinutul Secuiesc.

Premierul Victor Ponta i-a răspuns, în 25 februarie, lui Laszlo Tokes, acuzându-l pe acesta de limbaj horthyst şi de faptul că, împreună cu Monica Macovei, reprezintă de 20 de ani interese antiromâneşti.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Ilie Bolojan, ședință de Guvern FOTO gov.ro
boats 7359055 1280 jpg
Economii  Foto Freepik com jpg
Vasi Radulescu, foto arhiva, Shutterstock jpg
balci din dobrogea anii 1900 jpg
2025 12 02 Inquam Photos / George Calin  instant 2097 jpg
winter 3403737 1280 jpg
scottish fold freepik jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net