Trei elevi din Arad cereau taxe de protecție colegilor mai mici. Victimele erau bătute și șantajate

Ultima actualizare:

    foto: Pixabay
foto: Pixabay

Trei adolescenţi din judeţul Arad fac obiectul unui dosar penal în care sunt cercetaţi pentru loviri şi alte violenţe şi şantaj.

Trei elevi din Arad, cu vârste cuprinse între 16 și 18 ani, cereau „taxe de protecție” colegilor mai mici, iar cei care nu se conformau erau bătuți și amenințați. Polițiștii s-au autosesizat, iar cei trei sunt acum cercetați penal, notează Digi24, citând Aradon.ro.

Reacția poliției

În urma verificărilor, polițiștii au descoperit că un tânăr de 16 ani, din localitatea Șiria, ar fi fost agresat și șantajat de alți trei tineri cu vârste cuprinse între 16 și 18 ani, din municipiul Arad și satul Mănăștur, în zona lacului din municipiul Arad, transmite Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad. „În cauză au fost întocmite dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de loviri și alte violențe și șantaj, cercetările fiind continuate de polițiști sub coordonarea procurorului de caz de pe lângă Judecătoria Arad, în vederea luării măsurilor legale care se impun”, mai transmite sursa citată.

Citește și:

Legea împotriva violenței în școli a fost promulgată

A fost înființată Poliţia Siguranţă Şcolară. 270 de polițiști vor combate violența și bullying-ul



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
b9fb68a0 0b72 4d73 83df 65e565adc767 png
human bone pixabay jpg
engelbachm iran 6918095 jpg
Ion Raţiu este prezentat drept „un constant opozant al lui Nicolae Ceauşescu “ în cei 50 de ani de exil jpeg
abstract blur supermarket department store (7) jpg
image png
full shot senior man with yoga mat jpg
fructe freepik1 jpeg
image
image