Un echipaj medical din România a sărit în ajutorul doctorilor slovaci

Ultima actualizare:

    Doctorii și asistenții din România se  află la a treia deplasare în străinătate Foto: Facebook / Departamentul penru Situații de Urgență
Doctorii și asistenții din România se află la a treia deplasare în străinătate Foto: Facebook / Departamentul penru Situații de Urgență

S-au întors acasă! Misiunea doctorilor și asistentelor din echipajul medical care au lucrat într-un spital din Slovacia s-a încheiat după 28 de zile. Echipa din România a venit în sprijinul cadrelor medicale din țara grav afectată de pandemie.

Delegaţia formată din 5 doctori, 8 asistenţi şi 2 reprezentanţi ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a implicat în acordarea asistenţei medicale pentru pacienţii aflaţi în stare gravă, intubaţi şi ventilaţi mecanic, în Secţiile de Anestezie și Terapie Intensivă. Personalul medical din România i-a sprijinit pe colegii în combinezoane albe din Slovacia, suprasolicitați din cauza cazurilor grave ale pacienţilor infectaţi cu virusul SARS – CoV – 2. În 2020, acest echipaj a lucrat la spitale din Italia şi Republica Moldova, scrie adevarul.ro. „Dintr-un procent de 100% al pacienţilor slovaci aflaţi în grija echipei medicale din România, rata de detubaţi şi trimişi pe secţie a fost de 58%. De asemenea, 28% au rămas în grija medicilor slovaci, iar 14% au decedat”, a explicat Departamentul pentru Situații de Urgență.  Slovacia este una dintre țările grav afectate de COVID – 19 din Uniunea Europeană. La o populație de 5,4 milioane de locuitori, țara cu capitala la Bratislava a înregistrat, de la începutul pandemiei, 349.270 de îmbolnăviri și 9.104 de decese. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
trandafiri istock jpg
sergiu celibidache 01 foto arhiva personala serge celibidachi jpg
bebelus venezuela captura video jpg
fabrica galati1 jpeg
cocktail pexels jpg
pui prajit adobestock jpg
casatorie istock jpg
A fost capturată încă o ursoaică la Braşov FOTO Asociaţia Milioane de Prieteni
image
image