Unde a fost cea mai scăzută temperatură din țară! Corpul a resimțit-o ca -53 de grade

Ultima actualizare:

    Luni a fost o zi geroasă în toată țara
Luni a fost o zi geroasă în toată țara

Luni, 26 februarie a fost o zi geroasă în toată țara, dar în anumite zone, temperatura a scăzut înspăimântător de mult pentru această perioadă. În Caraș-Severin, a fost atât de frig, încât, din cauza vântului, corpul uman a resimțit o temperatură de -53 de grade Celsius.

În Munții Țarcu termometrele au indicat pe 26 februarie o valoare de -18 grade, dar, potrivit monitorizărilor, a fost resimțită ca o temperatură polară, informează Pro Tv.

Din fericire, nu sunt prea mulți turiști în această perioadă, iar cabanierii și salvamontiștii au ieșit afară doar dacă a fost nevoie. Munții Țarcu, din județul Caraș-Severin, e o zonă aflată la peste 1.800 de metri, despre care meteorologii au emis o avertizare de cod portocaliu de viscol până la ora 18.00.

Zona de munte din acest județ rămâne în continuare sub cod galben de vânt puternic. La anumite ore a bătut cu o viteză de până la 100 de km/h.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
ambulanta, foto shutterstock jpg
shutterstock 29702248 cuplu indragostiti intalnire romantica restaurant jpeg
image png
mancare cina masa pranz alimente istock jpg
image png
fereastra gett creta jpeg
salcie plangatoare istock jpg
meniu restaurant jpg
image
image