Zăpadă de un metru şi jumătate în Apuseni

Ultima actualizare:

    Sătenii şi-au croit drum prin gospodărie
Sătenii şi-au croit drum prin gospodărie

Omătu-i mare! Sătenii din Munţii Apuseni (Alba) n-au mai văzut o asemenea iarnă de zeci de ani. În Arieşeni, Vadu Moţilor, Poiana Vadului şi alte sate situate la peste 800 de metri altitudine, stratul de zăpadă depăşeşte un metru şi jumătate.

Pentru a putea ajunge la anexele gospodăreşti, ca să-şi hrănească animalele, oamenii au fost nevoiţi să construiască tuneluri prin zăpadă, scrie adevarul.ro. Drumul spre magazinele alimentare reprezintă, de asemenea, o adevărată aventură. Mulţi localnici au renunţat să aştepte intervenţia autorităţilor, aşa că au construit pluguri din lemn pe care le-au legat de tractoare sau chiar de animale de tracţiune, reuşind să elibereze cât de cât drumurile. Principala preocupare a sătenilor a fost însă înlăturarea zăpezii de pe acoperişuri, întrucât stratul gros pune în pericol rezistenţa caselor.

Zăpada de pe acoperişuri, pericol pentru case
Zăpada de pe acoperişuri, pericol pentru case


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
omizi1 jpeg
dieta slabit istock jpg
bani portofel jpg
oaie armura captura video jpg
Un traseu romantic prin Bavaria jpeg
somn istock jpg
Carrefour FOTO Shutterstock
timothy mutt anita wing lee nunta profimedia jpg
image
image