Zeci de monede dacice, la Muzeul Naţional de Istorie

Ultima actualizare:

Este vorba despre 49 de monede (kosoni), ceea ce reprezintă o parte din tezaurul de 2.300 de monede din argint sustras de hoţi în anul 2003. Potrivit Poliţiei Române, operaţiunea de aducere în ţară a monedelor reprezintă o premieră absolută, fiind prima recuperare a unor piese exportate ilegal şi expuse pentru valorificare pe piaţa numismatică americană.

Şi asta după doi ani de muncă la care au participat poliţişti,  magistraţi, funcţionari din Ministerul Culturii, experţi de la Muzeul de Istorie şi omologi ai lor din SUA.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
SAn MArino jpg
aer conditionat masina jpeg
Transfagarasan  Foto Walter Kärcher , Pixabay jpg
bacsis, foto Shutterstock jpg
oracle1 jpeg
politie1 jpg
aer conditionat, foto shutterstock jpg
Batrana pensionara bani pensie FOTO Shutterstock jpg
image
image