Olandezul Sneijder a fost considerat autorul golul egalizator din meciul cu Brazilia

Sneijder a marcat cinci goluri la CM până acum

Grupul de studiu tehnic al FIFA a stabilit că olandezul Wesley Sneijder este autorul golului egalizator al Olandei în partida cu Brazilia (2-1), din sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, şi nu Felipe Melo autogol, informează agenţia Reuters, citată de Agerpres

Mijlocaşului brazilian Felipe Melo fusese considerat iniţial autorul golului respectiv, după ce a deviat balonul în propria poartă, în minutul 53 al întâlnirii, la un şut-centrare expediat de Sneijder.

Wesley Sneijder, care a înscris şi cel de-al doilea gol al echipei sale în partida cu brazilienii (min.68), a urcat acum în fruntea clasamentului golgheterilor CM 2010, cu patru reuşite, alături de spaniolul David Villa, argentinianul Gonzalo Higuain şi slovacul Robert Vittek.