Olăroiu a luat un jucător care a dat două goluri la Mondial

Ultima actualizare:

Trupa pregătită de Cosmin Olăroiu, Al-Sadd Doha, considerată una dintre cele mai potente din punct de vedere financiar din Asia a luat trei fotbalişti în ultima perioadă. Toţi sunt jucători care au evoluat pentru echipele lor naţionale în ediţia recent încheiată a Campionatul Mondial din Africa de Sud.

Astfel, după Abdel-Kader Keita (Coasta de Fildeş) şi Nadir Belhadj (Alegeria), formaţia din Qatar a rezolvat, astăzi, şi transferul sud-coreeanului Lee Jung Soo. Fundaşul central în vârsta de 30 de ani a fost titular şi integralist în naţionala ţării sale în toate cele patru partide disputate de Coreea de Sud la Cupa Mondială. Mai mult, deşi este apărător, Lee Jung Soo şi-a trecut de două ori numele pe lista marcatorilor, punctând în victoria cu Grecia (2-0) şi în egalul cu Nigeria (2-2).

Oli întăreşte defensiva

Dacă în perioada în care a fost la Al-Hilal a construit o apărare formată, aproape în întregime, din jucători saudiţi, mulţumit fiind de calitatea fotbaliştilor pe care i-a avut la dispoziţie, în Qatar, Oli a fost exasperat de erorile comise de fundaşii săi. În sezonul trecut, Al-Sadd a încasat mai multe goluri după greşeli incredibile ale apărătorilor. Tocmai de aceea, în această vară, două din cele trei achiziţii făcute de Olăroiu sunt fotbalişti cu profil defensiv: algerianul Belhadj poate evolua fundaş stânga, iar Lee Jung Soo e fundaş central.

Vezi reprezentarea grafică a golului egalizator al lui Soo din meciul cu Nigeria de la mondiale:



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
tumisu heart attack 7479253 (1) jpg
ceai beneficii jpg
gradinarit jpg
nunta pixabay jpg
shingo suzuki libertatea jpg
gatit freepik1 jpeg
Nicușor Dan la BDSA FOTO Mediafax
fructe istock jpg
image
image