Opt spioni ruşi arestaţi în Statele Unite

Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

    FBI a reuşit să destructureze o reţea de 11 spioni ruşi, opt dintre aceştia fiind arestaţi (Foto: Arhivă)
FBI a reuşit să destructureze o reţea de 11 spioni ruşi, opt dintre aceştia fiind arestaţi (Foto: Arhivă)

Autorităţile americane au reuşit să destructureze o nouă reţea de spionaj care activa pe teritoriul SUA.

Opt din cei 11 membri ai reţelei au fost deja arestaţi. Spionii au fost acuzaţi că exportau componente electronice de ordin micrometric din SUA în Rusia pentru nevoile armatei ruseşti şi ale serviciului rus de informaţii, potrivit agenţiei de presă Karadeniz Press.

Biroul procurorului din Brooklyn a pus sub acuzare miercuri 11 presupuşi spioni ruşi, suspectaţi de export ilegal de tehnologie militară către Rusia, se menţionează pe site-ul FBI.

Principala figură dintre cei arestaţi este omul de afaceri Aleksandr Fişcenko (46 de ani), proprietarul şi directorul executiv al unor companii americane şi ruseşti implicate în această afacere cu iz de spionaj. Acesta este originar din Rusia şi deţine din 2003 cetăţenia americană.

Trei persoane din această reţea nu au putut fi arestate pentru că la ora actuală se află pe teritoriul Federaţiei Ruse, scrie presa americană.Citeşte mai multe amănunte pe adevarul.ro



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Mașini in trafic în București - poluare - aglomeratie FOTO Shutterstock
serbarea abecedarului captura video jpg
telefon mobil smartphone istock jpg
Scari rulante FOTO Shutterstock
Case modulare  Foto Freepik (2) jpg
cafea istock jpg
Cabana Omu, Stația Meteo FOTO Mugur Gavrilă / Facebook
inghetata cu palinca tiktok jpg
image
image